Dávkovanie homeopatík u zvierat
Hľadáte informácie o tom, ako často a v akej potencii dať zvolené homeopatikum vášmu domácemu maznáčikovi? Ak áno, čítajte ďalej.....
Domáca homeopatická liečba by v žiadnom prípade nemala nahradiť návštevu u homeopata alebo veterinára. Ak má váš psík vysoké horúčky, vážne zranenie alebo iné neobvykle vážne príznaky, v každom prípade je potrebné poradiť sa s homeopatom alebo veterinárnym lekárom.
Akútne ochorenia, ktoré sa výrazne zlepšili počas 24 hodinách po podaní homeopatika by mali byť konzultované s vašim homeopatom alebo veterinárom.
Chronické ochorenia patria do rúk odborníka. Pri drobných zraneniach a menej zavážnych ochoreniach môžete vášmu domácemu maznáčikovi pomôcť aj sami a to správne zvoleným homeopatikom.
Podávanie homeopatík
Homeopatické globulky podávame buď priamo do papule zvieraťa alebo ich rozpustíme v pitnej vode a pomocou striekačky striekneme roztok do papule zvieraťa. Ak to nie je možné môžeme pridať globulky do krmiva. Vtákom podávame homeopatiká zamiešané v pitnej vode, malým hlodavcom môžeme rozdrvené globulky dať na navlhčený list hlávkového šalátu.
Dôležité upozornenie
Homeopatiká by nemali prísť do priameho styku s kovom, preto sa odporúča používať plastovú lyžičku alebo striekačku. Je potrebné ich uchovávať na suchom a tmavom mieste, v žiadnom prípade nie v blízkosti počítačov alebo mobilných telefónov. Homeopatiká podávame minimálne pol hodinu pred alebo pol hodinu po jedle.
Dávkovanie
Homeopatiká existujú v rôznych potenciách. Na domácu liečbu zvierat sa odporúčajú nízke potencie 4 DH, 5 CH, 6 DH, 9 CH, 12 DH.
Potencie 200 CH a LM potencie patria do rúk odborníka a spravidla sa používajú pri dlhotrvajúcich chronických ochoreniach.
Ak homeopat alebo veterinár neurčí inak, zvieraťu podávame 3 až 5 globuliek v nízkej potencii. Šteniatkam a malým zvieratám podávame polovičnú dávku globuliek.
Nízke potencie do 12 CH, 12DH (4 DH, 5 CH, 6 DH, 9 CH)- v akútnom stave ( napr. horúčka, nádcha, hnačka, bolesti kĺbov) podávame každú 1 až 2 hodiny jednu dávku, ak nastane zlepšenie potom už len 3x denne. Vo veľmi akútnom stave ( napr. šok, kolaps, krvácanie, poštípanie včelou) podávame každých 15 až 30 minút záleží od intenzity ochorenia.
Stredné potencie 30 CH, 30DH- 1 až 2x denne pri menej akútnych stavoch alebo dlhšie trvajúcich ochoreniach (napr. nachladenie, zápal žalúdka a čriev, zápal kĺbov).
Stredné potencie 200 CH, 200 DH- používame pri chronických dlhotrvajúcich ochoreniach (napr. pri vracajúcich sa zápaloch priedušiek, kožných ochoreniach, pri konštitučnej liečbe). Dávkovanie podľa dohody s homeopatom alebo veterinárom.
Vysoké potencie 1 M- pri dlhotrvajúcich chronických stavoch, dávkovanie určuje homeopat alebo veterinár.
Kedy prestať podávať homeopatiká
ak sa príznaky zhoršia a nejde o prvotné zhoršenie
pri zmene príznakov alebo pri vzniku nových príznakov (potrebné hľadať presnejšie iné homeopatikum)
ak sa príznaky nezlepšujú do 24 hodín ( zrejme ide o nesprávne zvolené homeopatikum)
ak je zvieratko už úplne zdravé
Čo je potrebné brať do úvahy pre správnu voľbu homeopatík
Príznaky
Aký je hlavný zdravotný problém?
Má zviera nejaký nápadný symptóm?
Existuje nejaký spúšťač ochorenia ( dážď, prílišná námaha, odlúčenie)?
Aké sprievodné príznaky vznikli?
Kŕmenie
Aký vzťah ma zviera k jedlu a pitiu?
Ako často žerie?
Má averziu na mäso alebo nejaký druh potravy?
Aká je stolica? Konzistencia, farba, vôňa
Aký je moč? Konzistencia, farba, vôňa
Sexuálne správanie
Ochorenia v oblasti pohlavných orgánov
Časový odstup medzi menštruáciami
Ako dlho a aké silné je krvácanie ( farba, vôňa)
Ako sa zviera správa k majiteľovi
Je skôr dominantný alebo podlízavý
Vychováva sa pes ľahko alebo ťažko?
Ako sa správa k ostatným psom?
- Je agresívny, žiarlivý?
Aké má strachy? Silvester, búrka, byť sám
Ako sa správa počas choroby?
Kedy sa objavujú symptómy? ( deň, noc, v určitých dňoch alebo ročnom období)
Ako sa objavujú symptómy? (náhle, sú prudké, intenzívne)
Ako reaguje zviera na dotyk?
Kedy sa symptómy zlepšujú alebo zhoršujú? ( teplo, chlad, voda, vzduch, pohyb, pokoj, zmena počasia......)
Na ktorej strane sa symptómy objavujú?
Na ktorej strane leží zviera?
Sexualita
Mentálny stav
Modality
Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u veterinára. Pri pretrvávajúcich problémoch je nutné navštíviť veterinára alebo sa poradiť so skúseným homeopatom.
Autor: Drahomíra Čamajová
Článok bol uverejnený na www.homeopatia.sk